

Projekat “Mladi su nosioci rešenja ekoloških problema” sprovodi Ekološko udruženje “Zeleni Sad” a finansira Ministarstvo turizma i omladine Republike Srbije.
Sombor
Sombor i ekologija
Grad Sombor, iako prepoznat po ekološkim inicijativama, suočava se sa značajnim izazovima vezanim za divlje deponije. Ove nelegalne deponije ne samo da narušavaju vizuelni izgled grada, već imaju ozbiljan negativan uticaj na životnu sredinu. U poslednjim godinama, grad je preduzeo konkretne korake kako bi rešio ovaj problem. Uklonjene su divlje deponije u naseljima Kolut, Gakovo i Svetozar Miletić, čime je smanjen broj ovih deponija u prigradskim i ruralnim oblastima.
Takođe, planira se izgradnja Regionalnog centra za upravljanje otpadom u Rančevu, koji će služiti pet lokalnih samouprava, uključujući i Sombor. Cilj ovog centra je zatvaranje postojećih deponija i povećanje stope reciklaže komunalnog otpada.
Međutim, i dalje postoje problemi sa divljim deponijama. JKP „Čistoća“ Sombor redovno uklanja ove deponije sa različitih lokacija u gradu, ali je ključno da svi građani preuzmu odgovornost i spreče njihovo ponovo stvaranje. Uprkos svim naporima, divlje deponije ostaju ozbiljan ekološki problem u Somboru, narušavajući okolinu i negativno utičući na životnu sredinu. Stoga je od velike važnosti da svi građani shvate značaj pravilnog odlaganja otpada i aktivno doprinesu očuvanju ekološke ravnoteže u svom gradu.
Radionica
Somborski gimnazijalci možda žive u gradu poznatom po čistim ulicama i urednim parkovima, ali to ih ne sprečava da s velikim entuzijazmom raspravljaju o ekološkim problemima! Iako na prvi pogled deluje da Sombor nema mnogo izazova, ovi đaci brzo su primetili da tu ipak ima mesta za poboljšanje. Kada je reč o reciklaži, već su osmislili nekoliko kreativnih načina kako da motivišu svoje vršnjake, pre svega da nastave da sakupljaju čepove i tako ujedine dva humanitarna cilja. Ovde smo da napravimo promenu, korak po korak, a sudeći po njihovom entuzijazmu – ta promena neće dugo čekati!
Na radionicama đaci su dobili jedan zadatak – a to je da naprave kreativan video, gde su odabrali jedan ekološki problem u svom gradu koji ih najviše muči, i objasnili nam najbolji način kako bismo mogli da ga rešimo! Rezultate takmičenja možete da pogledate na sledećem linku: https://www.tiktok.com/@zeleni.sad?_t=8qe8gTVP0Kc&_r=1
Zajednički radni sastanak
Kako je jedan od prioriteta projekta bilo povezivanje mladih sa željom za aktivizmom, u tom cilju organizovan je zajednički radni sastanak u našem Zelenom Co-working centru. Tu su se okupili svi najbolji timovi i zajedno sa svojim vršnjacima iz drugih gradova, kao i uz naš stručni tim, diskutovali o rešenjima ekoloških problema. Tokom ovog sastanka, mladi su delili inovativne ideje, razmenjivali iskustva sa vršnjacima i diskutovali o mogućnostima zajedničke saradnje u cilju rešavanja ekoloških problema u svojim sredinama, jer većina ovih ekoloških problema nije izolovana već zajednička za mnoge od uključenih gradova.
Zajednički radni sastanak je iznedrio aktivnu diskusiju među učenicima o problemima u njihovim sredinama, gde su iznosili svoje utiske i zapažanja o stanju životne sredine u svojim gradovima, fokusirajući se na specifične probleme poput neodgovornog odlaganja otpada, zagađenja vazduha i nedostatka zelenih površina. Većina učenika je izrazila želju da na neki način doprinesu svojim zajednicama, kroz učestvovanje u edukaciji, organizaciji ekoloških akcija i uključivanje zajednice.