Projekat “Mladi su nosioci rešenja ekoloških problema” sprovodi Ekološko udruženje “Zeleni Sad” a finansira Ministarstvo turizma i omladine Republike Srbije.

Kikinda

Kikinda i ekologija

Kikinda se suočava sa ozbiljnim problemima u vezi sa vodosnabdevanjem i upravljanjem otpadom. Kvalitet pijaće vode je glavni izvor zabrinutosti zbog visokog sadržaja arsena, gvožđa, mangana i amonijaka. Iako je voda tehnički ispravna za svakodnevne aktivnosti poput pranja i kuvanja, nije bezbedna za direktnu upotrebu bez prethodne obrade. Dodatni izazovi uključuju zastarelu infrastrukturu, neadekvatan kvalitet sirove vode i prekomernu eksploataciju podzemnih izvora. Površinske vode, poput lokalnih kanala i reka, često su zagađene zbog neodgovornog odlaganja otpada i ispuštanja neprečišćenih otpadnih voda.

Reciklaža je slabo razvijena, a pilot projekti koji su obuhvatili primarnu selekciju otpada nisu nastavljeni, što ukazuje na nedostatak dugoročne strategije. Problem divljih deponija ostaje izazov, iako je broj registrovanih deponija u Vojvodini značajno smanjen zahvaljujući naporima nadležnih službi. Sve ovo ukazuje na potrebu za sistematskim rešavanjem problema, koje uključuje modernizaciju infrastrukture, jačanje svesti građana i sprovođenje održivih projekata reciklaže i upravljanja otpadom.

Radionica

Kikinđani su u početku bili malo stidljiviji kad je došlo vreme da pričaju o ekološkim problemima u svom gradu. Ipak, našla se po koja hrabra glava da se upusti u diskusiju i predloži ideje, suočavajući se sa pravim ekološkim aždajama koje su ih obasule vatrom problema! I dok im čista pijaća voda izmiče već 30 godina, nije bilo vode da ugasi tu vatru… Svoju muku dele sa komšijama iz Zrenjanina, ali znaju da u Kikindi ipak postoje vršnjaci koji hrabro staju na crtu tim problemima. Organizuju akcije kao što su Limenka fest i pokret Ponovo, boreći se da ugase ekološke požare. Dakle, ekologa u Kikindi ima – samo su malo tiši, ali kad krenu, to je prava akcija!

Na radionicama đaci su dobili jedan zadatak – a to je da naprave kreativan video, gde su odabrali jedan ekološki problem u svom gradu koji ih najviše muči, i objasnili nam najbolji način kako bismo mogli da ga rešimo! Rezultate takmičenja možete da pogledate na sledećem linku: https://www.tiktok.com/@zeleni.sad?_t=8qe8gTVP0Kc&_r=1 

 

Zajednički radni sastanak

Kako je jedan od prioriteta projekta bilo povezivanje mladih sa željom za aktivizmom, u tom cilju organizovan je zajednički radni sastanak u našem Zelenom Co-working centru. Tu su se okupili svi najbolji timovi i zajedno sa svojim vršnjacima iz drugih gradova, kao i uz naš stručni tim, diskutovali o rešenjima ekoloških problema. Tokom ovog sastanka, mladi su delili inovativne ideje, razmenjivali iskustva sa vršnjacima i diskutovali o mogućnostima zajedničke saradnje u cilju rešavanja ekoloških problema u svojim sredinama, jer većina ovih ekoloških problema nije izolovana već zajednička za mnoge od uključenih gradova.

Zajednički radni sastanak je iznedrio aktivnu diskusiju među učenicima o problemima u njihovim sredinama, gde su iznosili svoje utiske i zapažanja o stanju životne sredine u svojim gradovima, fokusirajući se na specifične probleme poput neodgovornog odlaganja otpada, zagađenja vazduha i nedostatka zelenih površina. Većina učenika je izrazila želju da na neki način doprinesu svojim zajednicama, kroz učestvovanje u edukaciji, organizaciji ekoloških akcija i uključivanje zajednice.