

Сремска Митровица
Сремска Митовица и екологија
У Сремској Митровици као еколошки проблеми присутне су дивље депоније и загађење реке Саве. Дивље депоније, посебно са анималним отпадом, привлаче штеточине, загађују тло и воду, те стварају непријатан мирис, угрожавајући квалитет живота и здравље људи.
Река Сава трпи последице индустријског и комуналног загађења, као и хемијског загађења из пољопривреде. Неадекватно третирање отпадних вода и отицање пестицида и ђубрива додатно нарушавају екосистем реке. Проблем додатно погоршавају дивље депоније и урбанизација, које смањују природну заштиту реке од загађења. Ови изазови захтевају хитну пажњу и одрживе мере за очување животне средине.
Радионица
Митровачки гимназијалци можда ретко учествују у еколошким акцијама, али су итекако информисани о проблемима свог града! Њихов највећи еколошки “бол” су дивље депоније, на којима доминира анимални отпад – права санитарна бомба. Осим тога, забринути су због загађене Саве, која током нашег обиласка није крила гомиле смећа што их је носила низводно. Њихов став? Није проблем засукати рукаве и барем очистити речну обалу – јер ако поред реке живимо, ред је да је одржавамо чистом.
Међутим, гимназијалци признају да је праву борбу теже водити са старијом генерацијом – баке, деке и тече тешко је мотивисати да отпад одвајају и правилно бацају. Али, како кажу, све би било лакше уз озбиљан систем за рециклажу и добру инфраструктуру. Додају да би и казне могле да “погурају ствар” и да нас све заједно мотивишу да бринемо о свом окружењу. Паметни су ови Митровчани – знају да мале промене воде до великих победа!
На радионицама ђаци су добили један задатак – а то је да направе креативан видео, где су одабрали један еколошки проблем у свом граду који их највише мучи, и објаснили нам најбољи начин како бисмо могли да га решимо! Резултате такмичења можете да погледате на следећем линку: https://www.tiktok.com/@zeleni.sad?_t=8qe8gTVP0Kc&_r=1
Заједнички радни састанак
Како је један од приоритета пројекта било повезивање младих са жељом за активизмом, у том циљу организован је заједнички радни састанак у нашем Зеленом ко-воркинг центру. Ту су се окупили сви најбољи тимови и заједно са својим вршњацима из других градова, као и уз наш стручни тим, дискутовали о решењима еколошких проблема. Током овог састанка, млади су делили иновативне идеје, размењивали искуства са вршњацима и дискутовали о могућностима заједничке сарадње у циљу решавања еколошких проблема у својим срединама, јер већина ових еколошких проблема није изолована већ заједничка за многе од укључених градова.
Заједнички радни састанак је изнедрио активну дискусију међу ученицима о проблемима у њиховим срединама, где су износили своје утиске и запажања о стању животне средине у својим градовима, фокусирајући се на специфичне проблеме попут неодговорног одлагања отпада, загађења ваздуха и недостатка зелених површина. Већина ученика је изразила жељу да на неки начин допринесу својим заједницама, кроз учествовање у едукацији, организацији еколошких акција и укључивање заједнице.