

Пројекат “Млади су носиоци решења еколошких проблема” спроводи Еколошко удружење “Зелени Сад” а финансира Министарство туризма и омладине Републике Србије.
Сомбор
Сомбор и екологија
Град Сомбор, иако препознат по еколошким иницијативама, суочава се са значајним изазовима везаним за дивље депоније. Ове нелегалне депоније не само да нарушавају визуелни изглед града, већ имају озбиљан негативан утицај на животну средину. У последњим годинама, град је предузео конкретне кораке како би решио овај проблем. Уклоњене су дивље депоније у насељима Колут, Гаково и Светозар Милетић, чиме је смањен број ових депонија у приградским и руралним областима.
Такође, планира се изградња Регионалног центра за управљање отпадом у Ранчеву, који ће служити пет локалних самоуправа, укључујући и Сомбор. Циљ овог центра је затварање постојећих депонија и повећање стопе рециклаже комуналног отпада. Међутим, и даље постоје проблеми са дивљим депонијама. ЈКП “Чистоћа” Сомбор редовно уклања ове депоније са различитих локација у граду, али је кључно да сви грађани преузму одговорност и спрече њихово поново стварање. Упркос свим напорима, дивље депоније остају озбиљан еколошки проблем у Сомбору, нарушавајући околину и негативно утичући на животну средину. Стога је од велике важности да сви грађани схвате значај правилног одлагања отпада и активно допринесу очувању еколошке равнотеже у свом граду.
Радионица
Сомборски гимназијалци можда живе у граду познатом по чистим улицама и уредним парковима, али то их не спречава да с великим ентузијазмом расправљају о еколошким проблемима! Иако на први поглед делује да Сомбор нема много изазова, ови ђаци брзо су приметили да ту ипак има места за побољшање. Када је реч о рециклажи, већ су осмислили неколико креативних начина како да мотивишу своје вршњаке, пре свега да наставе да сакупљају чепове и тако уједине два хуманитарна циља. Овде смо да направимо промену, корак по корак, а судећи по њиховом ентузијазму – та промена неће дуго чекати!
На радионицама ђаци су добили један задатак – а то је да направе креативан видео, где су одабрали један еколошки проблем у свом граду који их највише мучи, и објаснили нам најбољи начин како бисмо могли да га решимо! Резултате такмичења можете да погледате на следећем линку: https://www.tiktok.com/@zeleni.sad?_t=8qe8gTVP0Kc&_r=1
Заједнички радни састанак
Како је један од приоритета пројекта било повезивање младих са жељом за активизмом, у том циљу организован је заједнички радни састанак у нашем Зеленом ко-воркинг центру. Ту су се окупили сви најбољи тимови и заједно са својим вршњацима из других градова, као и уз наш стручни тим, дискутовали о решењима еколошких проблема. Током овог састанка, млади су делили иновативне идеје, размењивали искуства са вршњацима и дискутовали о могућностима заједничке сарадње у циљу решавања еколошких проблема у својим срединама, јер већина ових еколошких проблема није изолована већ заједничка за многе од укључених градова.
Заједнички радни састанак је изнедрио активну дискусију међу ученицима о проблемима у њиховим срединама, где су износили своје утиске и запажања о стању животне средине у својим градовима, фокусирајући се на специфичне проблеме попут неодговорног одлагања отпада, загађења ваздуха и недостатка зелених површина. Већина ученика је изразила жељу да на неки начин допринесу својим заједницама, кроз учествовање у едукацији, организацији еколошких акција и укључивање заједнице.