
Руралне заједнице широм Србије и Хрватске суочавају се са великим изазовима – депопулација, недостатак прилика за рад и одлазак младих ка урбаним срединама. Међутим, предузетништво, уз праве алате и подршку, може постати кључ за задржавање младих и подстицање развоја руралних подручја. Кроз блог, откријте како!
Изазови младих у руралним крајевима и због чега предузетништво?
Када помислимо на живот у руралним крајевима, често замишљамо природу, тишину и спорији темпо живота. Међутим, за многе младе људе, то је стварност пуна изазова. Милена, двадесетпетогодишња девојка из једног села у Војводини, жели да покрене сопствени посао производње органске хране. Ипак, суочава се са проблемима попут недостатка интернета, слабог приступа тржиштима и мањка подршке за предузетнике.
Сличне приче чују се широм Србије, али и Хрватске – млади желе да остану и допринесу развоју својих заједница, али немају довољно ресурса или знања да то остваре. Одлазак у градове често им делује као једино решење.
Предузетништво није само начин да се заради новац – то је прилика да млади својим талентом, умешношћу и трудом створе вредност и директно допринесу својој заједници. Милан је, на пример, напустио посао у граду и вратио се у село да развије мали бизнис прераде воћа. Данас не само да зарађује довољно за себе, већ запошљава још двоје комшија и ради на унапређењу локалне инфраструктуре.
Предузетништво доноси независност, могућност да радите оно што волите и прилику да створите радна места за друге. Када се подржи иновацијама и технологијама, оно може трансформисати руралне заједнице из основне привреде засноване на пољопривреди у разноврсније економије.
Како подршка може направити разлику?
Када су подршка и ресурси доступни, млади могу препознати и искористити потенцијале свог окружења. У оквиру пројекта “YES DO IT”, у наредном периоду, организоваће се хакатон, који ће пружити прилику за исказивањем и развојем идеја. Хакатон ће такође пружити и менторство, где ће млади научити на који начин се развијају пословни планови али, ово ће бити и прилика за умрежавање!
Подршка може бити едукативна – кроз радионице и обуке, технолошка – кроз дигиталне платформе и алати, или мрежна – кроз повезивање са другим предузетницима и стручњацима. Пројекти попут овог омогућавају младима да превазиђу препреке и развију свој бизнис.
Прилике за иновације у руралним срединама
Рурална подручја нису ограничена само на пољопривреду. Данас, дигиталне технологије отварају врата новим индустријама. Постоје многобројни примери успешних бизниса који су започети с минималним улагањима, еколошки оријентисани, а на чијем челу су управо генератори снаге – млади! Захваљујући друштвеним мрежама, сви производи имају отворено тржиште и стижу до купаца широм Европе.
Иновације попут екотуризма, дигиталне пољопривреде и зелене економије омогућавају младима да комбинују традицију са савременим технологијама, стварајући одрживе послове који могу привући и нове генерације.
Ако сте млада особа која размишља о покретању посла, кораци су јасни:
- Почните истраживањем: Који су потенцијали вашег окружења? Који ресурси су вам доступни?
- Повежите се са организацијама: Придружите се еколошком удружењу „Зелени Сад“, Европском омладинском центру Војводине (“EOCV”) или Омладинском центру из Даља у оквиру пројекта “YES DO IT” за више информација о обукама и подршци.
- Будите отворени за учење нових вештина, посебно из области технологије и дигиталног маркетинга.
- Размислите о сарадњи: Заједнички рад са другим младим предузетницима може вам донети нове идеје и ресурсе.
- Предузетништво није лак пут, али уз праву подршку може постати моћан алат за задржавање младих у руралним заједницама. Инвестирањем у знање, умрежавање и иновације, не само да помажемо младима да остваре своје снове, већ и градимо јаче и отпорније заједнице. Предузетништво у руралним крајевима није изазов – то је прилика. Искористите је!
Пројекат Снага младих предузетника – YES DO IT суфинансиран је кроз Interreg IPA CBC Croatia-Serbia програм. Носилац пројекта је Европски омладински центар Војводине, док су партнери Еколошко удружење „Зелени Сад“ и Центар за младе Даљ.
Трајање пројекта је 15 месеци, а укупна вредност износи 258.866,00 евра, од чега је Европска унија обезбедила суфинансирање од 220.036,00 евра.
Leave a Comment