

Пројекат “Млади су носиоци решења еколошких проблема” спроводи Еколошко удружење “Зелени Сад” а финансира Министарство туризма и омладине Републике Србије.
Кикинда
Кикинда и екологија
Кикинда се суочава са озбиљним проблемима у вези са водоснабдевањем и управљањем отпадом. Квалитет пијаће воде је главни извор забринутости због високог садржаја арсена, гвожђа, мангана и амонијака. Иако је вода технички исправна за свакодневне активности попут прања и кувања, није безбедна за директну употребу без претходне обраде. Додатни изазови укључују застарелу инфраструктуру, неадекватан квалитет сирове воде и прекомерну експлоатацију подземних извора. Површинске воде, попут локалних канала и река, често су загађене због неодговорног одлагања отпада и испуштања непречишћених отпадних вода.
Рециклажа је слабо развијена, а пилот пројекти који су обухватили примарну селекцију отпада нису настављени, што указује на недостатак дугорочне стратегије. Проблем дивљих депонија остаје изазов, иако је број регистрованих депонија у Војводини значајно смањен захваљујући напорима надлежних служби. Све ово указује на потребу за систематским решавањем проблема, које укључује модернизацију инфраструктуре, јачање свести грађана и спровођење одрживих пројеката рециклаже и управљања отпадом.
Радионица
Кикинђани су у почетку били мало стидљивији кад је дошло време да причају о еколошким проблемима у свом граду. Ипак, нашла се по која храбра глава да се упусти у дискусију и предложи идеје, суочавајући се са правим еколошким аждајама које су их обасуле ватром проблема! И док им чиста пијаћа вода измиче већ 30 година, није било воде да угаси ту ватру… Своју муку деле са комшијама из Зрењанина, али знају да у Кикинди ипак постоје вршњаци који храбро стају на црту тим проблемима. Организују акције као што су Лименка фест и покрет Поново, борећи се да угасе еколошке пожаре. Дакле, еколога у Кикинди има – само су мало тиши, али кад крену, то је права акција!
На радионицама ђаци су добили један задатак – а то је да направе креативан видео, где су одабрали један еколошки проблем у свом граду који их највише мучи, и објаснили нам најбољи начин како бисмо могли да га решимо! Резултате такмичења можете да погледате на следећем линку: https://www.tiktok.com/@zeleni.sad?_t=8qe8gTVP0Kc&_r=1
Заједнички радни састанак
Како је један од приоритета пројекта било повезивање младих са жељом за активизмом, у том циљу организован је заједнички радни састанак у нашем Зеленом ко-воркинг центру. Ту су се окупили сви најбољи тимови и заједно са својим вршњацима из других градова, као и уз наш стручни тим, дискутовали о решењима еколошких проблема. Током овог састанка, млади су делили иновативне идеје, размењивали искуства са вршњацима и дискутовали о могућностима заједничке сарадње у циљу решавања еколошких проблема у својим срединама, јер већина ових еколошких проблема није изолована већ заједничка за многе од укључених градова.
Заједнички радни састанак је изнедрио активну дискусију међу ученицима о проблемима у њиховим срединама, где су износили своје утиске и запажања о стању животне средине у својим градовима, фокусирајући се на специфичне проблеме попут неодговорног одлагања отпада, загађења ваздуха и недостатка зелених површина. Већина ученика је изразила жељу да на неки начин допринесу својим заједницама, кроз учествовање у едукацији, организацији еколошких акција и укључивање заједнице.